Pusztító szárazság Nepálban
2010.04.22. 18:42
Súlyos erdőtüzek okoznak hetek óta problémákat Nepálban. A természetvédelmi hatóságok attól tartanak, hogy a nagy szárazság már a globális felmelegedés egyik jele lehet. Az évek óta tartó szárazság miatt a vízerőművek sem működnek az ázsiai királyságban. A nap nagy részében nincs áram.
A Nasa által működtetett
műholdak jelezték, hogy Nepál több, eddig érintetlen erdejében lángolnak a fák, a bokrok. A legnagyobb gond a királyság Tibettel határos északi részein van, de napokon át oltották a tüzet az Annapurna-hegységben, Langtangban és a Makalu Barun Nemzeti Parkban is. Ezek a transz-himalája parkok számos ritka állatnak nyújtanak otthont.
Ezekben él a hóleopárd, a vörös panda és néhány rendkívül veszélyeztetett madárfaj is. Egyelőre a károkat még nem sikerült felmérni, de az már biztos, hogy csaknem száz jak is elpusztult a tüzekben. Korábban az Indiával határos nemzeti parkokban is oltották a lángokat.
Az országban komoly gondot okoz,
hogy az elmúlt három-négy évben a nepáli tél egyre szárazabb. Az idei az eddigi legszárazabbnak mondható Nepál történelmében. A Himalájában az is nagy problémát jelent, hogy a lángoló területeket szinte alig lehet megközelíteni. Nepálban még a tűzoltóknak sincs olyan helikopterük vagy repülőgépük, amelyekkel sikerrel elolthatnák a tüzet.
A tűz okozói - a természetvédelmi
szakemberek szerint - Nepálban is azok a gazdálkodók, akik felégetik a mezőgazdasági területüket, hogy a föld még termőbb legyen a következő időszakra.
A szárazság egyébként mindenkit sújt az ázsiai országban, mivel az energiát termelő vízerőműveket nem tudják használni annyira kevés a folyókban a víz. Emiatt a nap 24 órájából 20-ban nincs áram.
Forrás - http://news.bbc.co.uk
Forrás: Aprótuti
|