Bevezetés
2010.05.01. 11:22
Nepál - mit hallott róla egy átlagos tudású magyar? Egy hazánkéhoz hasonló nagyságú ország valahol India és Kína között. Fővárosa Katmandu. No és persze a hegyek. Itt húzódik a Himalája fő vonulata. Itt van a világ teteje. Aki a statisztikákat böngészi azt is tudja, hogy nagyon szegény ország. Biztos helye van a legszegényebb 10 közt. Talán hallott az angol hadsereg híres gurkáiról - akik persze korántsem mind tartoznak ehhez a népcsoporthoz. És ezzel vége.
Nepál természetesen ennél sokkal több és színesebb. Én egy hónapot töltöttem hegyei, falvai és barátságos lakói között. Élményeimet a TOBOZ szerkesztőinek kérésére megosztom Önökkel, Veletek.
Egyesületemben, (Budapesti Egyetemi Atlétikai Club) szorgos természetjárók vannak. A Pireneusoktól a Vihorlátig, no és persze Felsőszölnöktől Lászlótanyáig jártuk a világot. Három-négy évvel ezelőtt gondoltunk egy nagyot. Miért ne mennénk el a Himalájába is. A gondolatot tett követte. Gyűltek a térképek, könyvek , információk. Körvonalazódott a terv. Nepál egyik szimbólumát az Annapurna hegytömböt járjuk körbe és talán bemegyünk az Annapurna szentélybe is, aminek az aljában a sziklamászók alaptábora található (4095 m), s körülötte 7-8ezres csúcsok.
Tipikus völgytúra. A táv nagyjából 300 km. Ez 21 napra elosztva kényelmes sétát ígér. Közben 4-5 népcsoport sok építészeti és néprajzi érdekesség, számos ősi hindu és buddhista zarándokhely, fantasztikus panorámát ígérő kilátópont kerül majd utunkba. Na és a Thorung La. Ez egy hágó a Marsiandi és a Khaligandaki folyó völgye között. Magassága 5416 méter. Ha már lúd legyen kövér - tervezzük egy hatezres nyílt csúcs megmászását is. Ezekből nagyjából egy tucat van az ország területén és potom 300 USD lefizetése esetén megküzdhet velük az ember. (Többi csúcs nagyságrendekkel többe kerül és magasságuk miatt esetünkben szóba sem jöhettek.) Lelkesen készültünk. Azután a társaság nagyobbik része lemorzsolódott. Sok tanár volt közöttük és az ideális nepáli túraidőszak március vége május eleje illetve szeptember és október. Ez pedig nehezen egyeztethető össze a tanítással. Két időpontmódosítás után maradtunk hárman. Így aztán a csúcsmászásról lemondtunk és nekiindultunk a nagy kalandnak.
Nepálba eljutni nem olcsó mulatság. Nekünk kb. 170.000 forintba került (persze ez a visszautat is tartalmazta, de a repülőtéri illetékeknek csak egy részét). A Lufthansa Frankfurtból, az Aeroflot Moszkvából indított közvetlen járatokat. ezek jövőbeni működése kérdéses, mert a Royal Nepál próbálja kézbevenni a piacot, s mivel a leszállási engedélyeket Nepál adja így nem kérdéses, hogy a "versenyben" ki fog győzni. Lehet még próbálkozni kerülő utakkal, de időben és anyagiakban hasonló a végeredmény. Mi a németek mellett voksoltunk és csak jókat mondhatunk róluk.
|