III. rész
2010.05.01. 22:31
Április 18.
A délelőtt nagy részét a külföldiek számára javasolt szupermarket helyének feltalálásával töltöttük. Eközben kiderült, hogy Katmanduban trolibusz is jár, sőt közlekedési lámpás csomópontok is léteznek. A boltot megleltük, de a péntek itt afféle pihenőnap így sokra nem mentünk a felfedezésünkkel.
Ám mintegy tévelygésünk hasznos melléktermékeként belebotlottunk a Bagmati partján található Kalmochan templomba, ami a nagyhatalmú Dzsang Bahadur Rána emlékére épült. A miniszterelnök tigrisvadászaton lelte halálát. Persze élete sem volt unalmas láblógatás. 1846. és 1877. között volt az ország miniszterelnöke. Egy 1841-ben kezdődő "örökösödési háborúban" a törvényes utód mellé állva végül is a királyság érdekeit védte, emellett azonban olyan pozícióra tett szert az államgépezet élén ami kezében összpontosította a végrehajtó hatalmat. Ellenfeleivel meglehetősen kíméletlenül leszámolt. Időnként személyesen. Családja több mint száz éven át uralta Nepált hivatalosan "csak" miniszterelnökként. Ezt a hatalmat elfogadtatta kora legjelentősebb nagyhatalmával Angliával is. Még Victoria királynő is kedvelte, bár ebben állítólag nem kis szerepet játszottak a gazdag ajándékok és az indiai rendfenntartásban is felhasználható gurka hadsereg. Halála után feleségei - 3 volt neki - önként követték a halotti máglyára, ami azért érdekes mert ő volt az aki betiltotta Nepálba az özvegyégetés (szati) vallási törvényét. A mogul stílusú emléktemplom-együttes indiai és tibeti hatást is hordoz. Napjainkban kissé elhanyagolt, de mindenképpen érdemes arra, hogy egy kis időt épületei között töltsünk.
Innen csak néhány lépés a Pátan-híd. Ha átmegyünk rajta nagyon szép dolgokat láthatunk - írja az útikönyv. Átmentünk és nem csalódtunk. A Nepáli Turisztikai Hivatal térképe ugyan csapnivaló de addig bolyongunk míg megtaláljuk az itteni palota teret. Közben sok "jelzetlen" értékre lelünk. Hiszen nekünk minden újdonság. Ami az itteni óvárosban rögtön feltűnik az az, hogy sokkal kevesebb az ember és sokkal inkább egységes a városkép. Szépen faragott ablakok és ajtók, díszes rácsok. Ha benézünk valamelyik kapualjba biztos találunk mögötte valami említésre méltót
Egy órás kószálás után az Arany-templom (Kwa Bahal) marcona oroszlánjai mellett találtuk magunkat. A kicsi de gazdagon díszített udvar kerengőjén alig férünk. Egy szerzetes vezet végig az épületen. Megmutatja a hatalmas aranyozott Buddha szobrot, a kolostor néhány belső helyiségét, a színpompás freskókat és külön megkér arra, hogy örökítsük meg mindenütt ott lábatlankodó teknősbékákat. Utána felhívja a figyelmünket az adakozásra felszólító táblára és elégedetlen amikor csak egy szerény összeget helyezünk a perselybe.
Ezután még teszünk egy rövid kitérőt Pátan legrégebbi - 1392-ben épített - 5 szintes, pagoda-stílusban épült templomához, majd vére megérkezünk a pátani Durbar Square-re. A katmandui sem csúnya de nekem ez jobban tetszik. Tizenegy remekbe faragott templom őrzi a régi mesterek keze munkáját. Ha lenne időnk ez az egyetlen tér legalább egy hetet érdemelne. Vallási, történelmi, művészeti emlékek szétválaszthatatlan egységben kelletik gyönyörű önmagukat. Állunk és nézünk, persze fényképezünk is. Ennek ellenére érezzük, ennek a gazdagságnak csak töredékét tudjuk megőrizni emlékeinkben, de így is csodálatos.
|