X. rész
2010.05.01. 23:01
Április 26.
A szemközti lankán szabályos rendben barna kupacok sorakoznak. Ennyi trágya egész Nepálban nincs. Ha már arra jártunk megnézzük ezt is. A halmok közelről fenyőtűnek és faháncsnak bizonyultak. Nem túl erős tápanyagpótló de nincs más. Lankadatlan szorgalommal hordják az erdőből.
A szokatlanul terjedelmes szántóföldek után beérünk a régi Pisangba. Ha tudnának pénzt rászánni csodálatos műemlék falu lehetne. Néhol elővillannak a régi értékek, de már nem nagyon gondozzák őket, A hegy csúcsán lévő kolostor is elhagyottnak látszik. A falut még lakják, de egyre többen költöznek le innen a forgalmasabb újfaluba. Európában egy ilyen településre idegenforgalmat alapoznak, itt öt-tíz éven belül csak romok lesznek. Ez persze nem a helybéliek hibája. Ők szegények mint a templom egere és ahogy szaporodnak az éhes szájak - gondolom - úgy csökken a porták szépítésére szánt összeg. Ráadásul ide csak a kevésbé lusta turisták jönnek fel. Nincs étterem, nincs szálloda. Csak szép. De ez itt és most kevés lesz a túléléshez.
Visszafelé megnézzük a korábbi, még fatörzsekből kivájt vízvezetéket. Nagyon messziről hozza a vizet, most is remekül működik. De már ott húzódik mellette az a vaskos gumitömlő aminek lecsatlakozásai behálózzák a völgyet. Épül és terebélyesedik az ivóvíz-hálózat.
Most már felcsatoljuk a hátizsákokat és nekiveselkedünk a közeli hágónak. Elég hamar feljutunk, de fújtatunk rendesen. A nyeregben kis kirakodóvásár és "büfé" fogad bennünket. A feleségem keményen alkuszik az állítólag valódi tibeti műremekekre, Mihály szorgosan fényképez. Én némiképp ideges vagyok, mert miért nem megyünk már? Mintegy 45 perces tespedés után leereszkedünk a szárazságba. Rövid távolság megtétele után is szembeötlő, hogy itt kevesebb a csapadék, erősebbek a szelek s a fák állapotán látszik, hogy gyakori a porvihar.
A kicsavarodott, megcsonkolt, félig kiszáradt fenyők azonban makacs következetességgel ragaszkodnak az élethez.
Legyűrhetetlennek látszó életerejükhöz csak a helybéli parasztoké hasonlítható akik a közelünkben szántanak, nyilván abban a reményben, hogy lesz itt még aratás is. Ami eddig nem volt jellemző, megjelennek a lovak. Közeledünk Mananghoz és a manangiak nemcsak Nepál szerte híres kereskedők, de közismerten híres lovasok is. Egyre gyakrabban találkozunk velük. A bozontos kis lovakon míves szerszámok, színes nyeregtakaró és minden esetben a nyugati kultúrkör ruháiba öltözött lovas. Ez itt a gazdagság, a világlátottság jelképe. Amolyan hivalkodás féle. Megérkezünk Hongde-ba. Ez az egyetlen hely Besi Sahartól a Thorung La-ig ahol van akkora vízszintes terület amin egy repülő le tud szállni. Ezekre a repülő járatokra állítólag sohasem lehet jegyet kapni, mert a gazdag manangi kereskedők - akik egész Ázsiát bejárják - már hónapokkal előre megvásárolják az utazási lehetőségeket.
A falu elején lelkes árusok. Karperecek, kések, türkisszel berakott dobozkák, csontból faragott szobrok. Beljebb az egyik kerítésen preparált jak fej és tea törő mozsár kelleti magát. A repülőtér bejáratánál hosszú imammalom füzér. Az egészet beborító tető szépen kifestve. Harsány színekkel jelenítik meg Buddha életének eseményeit. Tibethez közeledve érződik az ábrázolás stílusának megváltozása. Rózsi egy rejtett zugban rátalál egy óriás imamamalomra. Embernyi példány. Biztosan nagyon komoly fohász lehet rajta. A kisebbek közül megpörgetek néhányat, ártani biztosan nem árt. Az utolsó ház a rendőrőrs. Már régi ismerősként üdvözlünk néhány bentlévőt. Egy flótás osztrák, a szlovák házaspár, néhány nagyra nőtt USA-beli fiatal meg egy fel-fel bukkanó angol csapat. Ők is a hágóhoz tartanak. Míg várakozunk, közelebbről is megnézem azt az erősen töredezett kőzetet, melynek hegyes piramisai egyre gyakrabban határozzák meg a környék arculatát. Állagában leginkább a porló dolomitra hasonlít, de persze nem az. A folyók mentén még vagy egy hétig találkozunk vele.
Mire Mungji-ba érünk eltűnnek melőlünk a fák. A kietlen puszta közepén két ház és egy kecskeól. Itt ebédelünk. Míg fő az étel a fogadósnő kisfia végigjárja a társaságot és édesség adományozására buzdít bennünket. Egy fénykép fejében kap egy darabka csokit. Ezt a jóindulat jeleként értékeli és néhány perc múlva hozza húgocskáját is, aki oly mértékben koszos, hogy jóindulat ide vagy oda egy Bradoman kendőt kap ajándékba, mert azért fontos a tisztaság is. Miután megmutattuk hogyan működik friss sütetű szerzeménye szorgosan dörzsölte praclijait, s olyan komoly eredményeket ért el, hogy maga is meglepődött ujjacskái rózsaszín mivoltán. De azért a csokinak jobban örült volna.
Ebéd után az egyik legérdekesebb látnivalót szemlélhetjük meg utunk során. Bryaga falu. A régi Pisanghoz hasonlít, csakhogy ez közvetlenül az út szélén van. Nem is látszanak rajta a romlás jelei. Az útikönyv szerint a régi kolostor értékes dolgokat rejt. Fölküzdjük magunkat a dombtetőre - óvatosan átosonva a helybéli ifjúság íjász gyakorlatán - ott azonban csak két német fiút és zárt kapukat találunk. Aztán kiderül, hogy a kulcsárt a kocsmában lehet fellelni. Mihály leballagott és előkerítette. Megérte. Színpompás imazászlók, ősi maszkok, dobok, áldozati kelyhek és mindenféle áldozati ajándékok sorjáznak a sötét zugokban. A szépen kifestett falak mentén polcok, azokon pedig végtelen számú Buddha szobor. Arasznyi és ember nagyságú, aranyozott és fekete, meztelen és selyembe burkolt istenségek hirdették a templom gazdagságát és az emberek hitét. Szakszerű vezetés mellett legalább fél napot tölthetnénk itt, de így egy óra alatt kiálmélkodjuk magunkat. Lerójuk adományunkat, felhúzzuk cipőinket és visszatérünk a karavánútra. Néhány méter után egy újabb érdekességbe botlunk. A mani-falban nem ima szövegek, hanem nagyon szép, palába karcolt képek üdvözlik az arra járót. Megcsodáljuk, a legszebbet lefényképezzük és beporoszkálunk Manangba.Komor, kopár vidék, de itt tág a völgy és a felettünk lévő sziklacsipkék oldják a sötét hangulatot.
Ha pedig tiszta az idő, az Annapurna és a Gangapurna szikrázó fehér csúcsai elrabolják a tekintetünket. Már jócskán 3500 méter fölött vagyunk, de a csúcsok vagy 4 kilométerrel magasodnak fölénk. Széttekintünk a tetőteraszról, ám az esti szürkületben már nem az igazi a panoráma. Lepihenünk és várjuk a reggelt.
|